Misakonline

Ahidlerin En Güzeli

Yeni Bir Tefsire Neden İhtiyaç Olsun?

Kur'an-ı Kerimi kendi reyine göre yorumlayan cehennemdeki yerine hazırlansın. Kur'an- Kerim'in Tefsiri ile ilgili her türlü bilgi ve yorumlarınızı aktaracağınız forum.

Yeni Bir Tefsire Neden İhtiyaç Olsun?

İleti Ebu Huzeyfe » 00:57 11-Mart-2008

Taberi, İbni Kesir, Kurtubi, Fizilal, Tefhim, Elmalılı gibi değerli tefsirler varken neden sürekli yeni tefsirler yazılır?

Şerbini Es-Sirac-ül Münir adlı tefsirinde bu soruyu sorup cevaplıyor. Her asırda Kur'an sürekli yeniden tefsir edilmeli diyor! Bu yüzden de bir rüyadan aldığı işaretle tefsirini yazdığını söylüyor. Oldukça da değerli bir tefsir kaleme alıyor. Her ne kadar adını çoğumuz ilk defa duyuyor olsak bile...

Tefsir bir ihtiyaçtır!

Kur'anı daha iyi anlamak için o çağın ve neslin diliyle sürekli yeniden yazılması ve farklı hedefler belirlenerek o hedeflerin daha çok dikkate alınması oldukça önemli.

Selam ve Dua ile...
Resim HAYAT; İMAN VE CİHAD!
ResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
Ebu Huzeyfe
Misakonline Yönetim Kurulu

İleti serkanasm » 02:43 11-Mart-2008

Peki bu çağda neden yeni tefsire ihtiyaç var?
Bu noktada;

Eğer ben tefsir yazabilecek ehliyete sahip olsaydım; açardım İlhan Arsel, Turan Dursun vb. gibi diğer tüm İslam karşıtlarının iddialarını; onların tüm iddialarını cevap olabilecek nitelikte tefsir yazardım. (Kısmen Muhammed Esed merhum gibi).

Bence bu çağda buna ihtiyaç var...
serkanasm
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

İleti Ebu Huzeyfe » 07:13 13-Mart-2008

Risale-i Nur sakirtlerinin de gorusleri bu yondedir. Biz bu goruse gercekten saygi duyuyoruz ama bizim prensibimiz sudur:

Kafirleri ve imaninda bocalayanlari kurtarmak yerine, muslumanlari kurtarmak daha elzemdir. Yani baskalari yerine kendimizi yetistirmeli ve bir musluman toplum ve devlet olusturmaya oncelik vermeliyiz. Cunku bu gerceklesmeden diger cabalarin hep hebaen mensura olacagina yani bosa gidecegine inaniyoruz.

Bizim siretten cikardigimiz Nebevi metod da bunu gerektiriyor. Oncesinde Musluman bir toplum olusturma, sonrasinda ise Musluman (Islami) bir devlet olusturma var. Tum calismalarimizda bunu esas aliyoruz.

Selam ve Dua ile...
ResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
Ebu Huzeyfe

Re: Yeni Bir Tefsire Neden İhtiyaç Olsun?

İleti Ebu Huzeyfe » 12:45 25-Mart-2008

يَا بَنِي آدَمَ خُذُواْ زِينَتَكُمْ عِندَ كُلِّ مَسْجِدٍ وكُلُواْ وَاشْرَبُواْ وَلاَ تُسْرِفُواْ إِنَّهُ لاَ يُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ {31}

31. Ey ademoğulları! Her mescid yanında zinetinizi alın (takının). Yiyin, için ve aşırı gitmeyin (israf etmeyin). Doğrusu O aşırı gidenleri sevmez.

Bu ayet iki konuya vurgu yapıyor; şık (temiz) giyinmek ve yeme-içme! Bu iki konu başlangıçta kopuk ve alakasız gibi görünüyor ama dikkatlice incelendiğinde tam bir uyum göze çarpıyor.

Zinetini alma terimini belki de tüm müfessirler, tam olarak giyinmeye yorumlamışlardır. Her mescidin yanında terimini de her namaz için camiye gittiğinizde diye tefsir etmişlerdir. Buna göre, namaz için her ne kadar avret mahallini örtmek yeterli ise de bu sadece asgari sınırıdır. Bundan sonra her kim daha mükemmel ve temiz giyinirse, bu onun namaza ve Sahibine gösterdiği önemi ortaya koymuş olmaktadır. Üstü açık (atletsiz), askılı atletle, gömlek-kravatla, yakasız gömlekle, gömlek üzerine cübbe vb ile, onun da üzerinde poşu vb takınmakla, takke ile, üzerinde sarık ile namaz kılmak bir değildir. En mükemmeli yakalamaya çalışmakla en asgari sınırı korumaya çalışmak bir değildir. Zinet, dört dörtlük mükemmel giyilen bir elbisenin üzerine ilave edilen aksesuardır.

Camiye gitme tabirinden, namazların camilerde ve cemaatle eda edilmesinin önemini vurgulamaya belki de gerek bile yok. Çünkü bu mana ve vurgu zaten ayetin için mevcut ve bir tefsire gerek duymaksızın anlaşılmakta.

"Yiyin, için ve aşırı gitmeyin" terimindeki "israf etmeyin" diye tercüme edilen kelimede kısmi bir yozlaşma vardır. Bugün israf (aşırılık) deyince daha çok yemeğin fazlasını ve artığını çöpe atmak ya da ekmeğin bayatını atmak akla geliyor. Halbuki Kur'anda israf kelimesinin kullanıldığı her yerde mana aşırılık ifade eder. Buna göre mana şöyle olur:

ALLAH'ın helal kıldıklarından yiyin ve için ama iki yönde de aşırı gitmeyin; ne helal gıdaları kendinize ve başkasına haram kılarak ne de yeme-içme konusunda aşırı giderek. Yani tıka-basa yemek, iki öğünden fazla yemek, sağlıksız yiyecekleri yemek, hazır gıda, fast food gibi zararlı yiyecekleri yemek, haram veya şüpheli şeyleri yemek, karışık yemek, mekruh hallerde yemek gibi durumlar aşırılıktan sayılmaktadır.

Ayetin siyak ve sibakı daha çok ilk şıkkı çağrıştırıyor; yani tıka-basa yemeyi. Çünkü "yiyin, için ve aşırı gitmeyin" tabirinde bu yeme ve içmede aşırı gitmeyin mefhumu hemen öne çıkıveriyor. Bunun iki büyük önemi var: a) daimi ibadet için beden sağlığını korumada ve b) ruhi huşû ve huzûu yakalayıp korumada. Ayrıca her namaza gidişinizde elbisenize dikkat edin tabirinden sonra -ve alakalı olarak- böyle bir cümlenin gelmesi, yine namaza giderken midenizin tıka-basa doldurulmamış olmasına dikkat edin vurgusunu öne çıkarmaktadır. Böylece ayetteki iki farklı nokta gibi görünen zinet takma ve yeme-içme ilişkisi de daha iyi anlaşılmış oluyor.

Bu konuyu –kanaatimizce- en iyi ele alan bilgin, Dr. Aidin Salih Hanımefendi'dir. O, Gerçek Tıp - Yitik Şifanın İzinde adlı eseriyle bu konuları en güzel bir biçimde işlemiştir.

Tefsirimizi bastan yazmaya baslamissak da arada bir diger sure ve ayetlerle ilgili notlarimizi ilgili yerlere dusmeye devam ediyoruz. Bunlardan bir tanesini yukarida sunduk.

Gelenek ve klasik olarak adlandirilan eski malumatlarin faydali olanlarini korurken modern doneme ait yeni soru ve sorunlari da cozme ve cevaplamaya gayret ediyoruz. Bu ozelligi ile tefisirimiz (genisletilmis mealimiz) farkliligini muhafaza ediyor.

Her farkli iyi degildir muhakkak. Ama iyiler de mutlaka farklidir!
ResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
Ebu Huzeyfe

İleti Ebu Huzeyfe » 10:55 30-Mart-2010

Kur'an kendini otomatik olarak yenileyebilen tek kitaptır. Çünkü çağlar üstüdür. Bu yenilemeye ayak uydurmanın adına tefsir deniyor. Çünkü her dönemde çözümleri Kur'andan üretmenin ve onu daha doğru anlamanın adıdır tefsir!

Her dönemin yeni bir tefsire sürekli ihtiyacı var!
ResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
Ebu Huzeyfe

İleti mayonez » 13:40 03-Nisan-2010

Peki bu çağda neden yeni tefsire ihtiyaç var?
Bu noktada;

Eğer ben tefsir yazabilecek ehliyete sahip olsaydım; açardım İlhan Arsel, Turan Dursun vb. gibi diğer tüm İslam karşıtlarının iddialarını; onların tüm iddialarını cevap olabilecek nitelikte tefsir yazardım. (Kısmen Muhammed Esed merhum gibi).

Bence bu çağda buna ihtiyaç var...

Selamun Aleyküm Kardeşim;
Bana göre böyle birşeye gerek yok.
Nedenine gelince.
Ateist Allah'a inanmıyorki yapılan şeyleri kabul etsin.
Diyelim öyle bir tefsir yapıldı.
O zaman bu gibi insanlar böyle iddalardan vaz mı geçecekler?
Hayır...
O zaman yapılması gereken nedir?
Bana göre..
Bunlarla ugraşılacağına...
Müslümanlara yönelmek gerekir...
Onlara da çalışma yapılmasın demiyorum..
Müslümanları birinci plana almak gerekir..
Diye düşünüyorum...
mayonez

İleti n.f.k » 12:35 30-Haziran-2010

Bencede böyle birşeye gerek yok,
Bir kitap ancak ihtiyaç duyulduğu zaman yazılır,
Yeni bir tefsire ihtiyaç var mıdır?
Alimler bugüne kadar yazdığı tefsirlerde bir noksanlık mı bıraktılar?
Veya bu tefsirlere bir bidat bir fazlalık mı kattılar?
Yada zamanımızda kelam-ı ilahiden, murad-ı ilahiyi anlayabilecek bir alim var mı?
Böyle şeylerle ilgilenene kadar dini yaymakla uğraşmalıyız,
n.f.k
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

İleti Ebu Huzeyfe » 16:55 01-Temmuz-2010

Bu tıpkı "Taberi tefsiri varken, neden başka tefsirler yazılmış? Taberi tefsirinde yanlış veya eksik olan bir şey mi var?" demek gibidir ki, sadece soranın seviyesini düşürür.

Bazı bilgilerin ve yorumların güncellenmesi, öncekilerin eksik veya yanlış olmasından değildir. Fakat günün ve zamanın ihtiyaçlarına cevap verecek hale getirilmesi demektir.

İnsan da (b)ilim de gelişmeye açıktır ve bu zorunludur da...
ResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
Ebu Huzeyfe

İleti mayonez » 15:13 25-Temmuz-2010

Ebu Huzeyfe yazdı:Bu tıpkı "Taberi tefsiri varken, neden başka tefsirler yazılmış? Taberi tefsirinde yanlış veya eksik olan bir şey mi var?" demek gibidir ki, sadece soranın seviyesini düşürür.

Bazı bilgilerin ve yorumların güncellenmesi, öncekilerin eksik veya yanlış olmasından değildir. Fakat günün ve zamanın ihtiyaçlarına cevap verecek hale getirilmesi demektir.

İnsan da (b)ilim de gelişmeye açıktır ve bu zorunludur da...

Hangi ayetlerin ve konuların tefsir edilmesine gerek var...
6 günde yaratılması mı?
Evrenin genişlemesi mi?
İnsanın yaratılması mı?
Sana göre hangi konularda yeniden tefsir yazılabilir...
Zamanın ihtiyaçlarına göre...
Nasıl bir tefsir yazılacak onu da bilmiyorum....
Örneğin Yaşar Nuri ve tayfasının yaptığı gibi...
Nur Suresi 31'de var olan başörtüsü ayetini kendi nefis ve hevaları için...
değiştirmeleri de bir tefsir değil midir?
Bu adam aklınca iyi niyetli olsa bile...
Kuran-ı Kerim'i değiştirmeye yelteniyor...
Hemde bunu kelime canbazlığıyla yapıyor...
Kısacası yeni yazılacak tefsirde...
Ne gibi farklılıklar olacak....
mayonez

İleti Ebu Huzeyfe » 13:46 27-Temmuz-2010

Yeni yazılacak tefsirler iki türlü olabilir; ya Mevdûdi'nin Tefhim'i gibi sadece yeni elde edilen bilgilerin eklenmesi ve diğer ayetlerin tefsirinin meal türü kısa tutulması veya Said Havva ve Seyyid Kutub tefsirleri gibi güncellenmiş haliyle yeniden yazılması gibi...

Her ikisi de yararlı çalışma alanlarıdır diye düşünüyorum.

Bugün ise o tefsirlerin üzerinden epey zaman geçmiş, şartlar büyük ölçüde değişmiştir. Bu yüzden Kur'an Yolu'ndan ve Gerekçeli Meal'den çok daha öte ve çok daha güzel bir tefsir çalışması yapılmalı diye düşünüyorum.

Selam ve Dua ile...
ResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
Ebu Huzeyfe

İleti Ebu Huzeyfe » 02:28 09-Eylül-2013

Biz çalışmalarımızı sürdürürken yeni yeni tefsirler piyasaya çıktı. Hepsinden de istifade etmeye çalışıyoruz.
ResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
Ebu Huzeyfe

Kur'an-ı Kerim ve Tefsiri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir