Misakonline

Ahidlerin En Güzeli

Emsile ve Arapça (nasıl Öğrenebilirim?)

يمكنك أن تتابع المقالات والحوارات المسجّلة تحت هذا العنوان وأن تكتب ما تراه من أفكار وتقييمات مفيدة... فتفضلوا بالتمتع!

Re: Emsile ve Arapça (nasıl Öğrenebilirim?)

İleti AHMET ÖZGÜR » 09:41 14-Nisan-2010

s.a:

Bugün itibariyle müslümanların , içlerindeki iman , geçmişlerindeki güvenilirlik ve gelecekteki ümitleri hakkında üzerlerine gelenler hakkında en fazla ihtiyaç duydukları nedir?
Ve sadece ismini yüklenip, içeriğinden bi-haber oldukları , iman etmiş oldukları dinleri hakkında üzerdlerine yürüyen kişi hakkında en fazla ihtiyaç duydukları nedir?Öyle bir din ki, onun hakkında sadece bir kültür olarak aldıkları , bilinçli olarak kabul ettiklerinden daha fazladır.

Ara cümleler kullanılarak daha düzgünde olabilirdi.İnşaallah bu da olmuştur.fi emanillah...
AHMET ÖZGÜR
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

İleti Ebu Huzeyfe » 08:28 17-Şubat-2011

a.s.

Tam olarak maksadınızı anlamış değilim.
Belki de daha basit cümlelerle ifade etmelisiniz.

Selam ve Dua ile...
Resim HAYAT; İMAN VE CİHAD!
ResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
Ebu Huzeyfe
Misakonline Yönetim Kurulu

İleti AHMET ÖZGÜR » 09:55 17-Şubat-2011

Ebu Huzeyfe yazdı:ما أحوج المسلمين اليوم إلى من يرد عليهم إيمانهم بأنفسهم وثقتهم بماضيهم ورجاءهم في مستقبلهم .. وما أحوجهم لمن يرد عليهم إيمانهم بهذا الدين الذي يحملون اسمه ويجهلون كنهه، ويأخذونه بالوراثة أكثر مما يتخذونه بالمعرفة.
Emsile ve klasik Arapça savunucuları bu paragrafı düzgün okuyup tercüme edebilirler mi acaba?

Acizane yukarıda gönderdiğiniz cümlenin cevabı olarak yazmıştım,geçen sene itibariyle...
AHMET ÖZGÜR
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

İleti Ebu Huzeyfe » 10:28 17-Şubat-2011

Bu cümleyi taaccüb cümlesi olarak düşünmeniz gerekecek o zaman. :gul2:
ResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
Ebu Huzeyfe

İleti AHMET ÖZGÜR » 12:41 17-Şubat-2011

:) Teşekkür ederim.Nasıl olsa üzerinden oldukça zaman geçti, paragrafın çevrilmiş halini yazabilir misiniz?
AHMET ÖZGÜR
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

İleti Ebu Huzeyfe » 06:41 18-Şubat-2011

Aslında en az üç kişinin denemesini temenni ederdim. Yani sizden sonra iki kişi daha... Ama bu şimdilik mümkün görünmüyor.

Denemelerini istememin nedeni şu:

Cümlenin daha ilk başı Emsile ile alakalı. Israrla klasik metodu savunanların gerçekte klasik Arapçanın daha ilk kitabı Emsile'de nasıl sorunları olduğunu ve henüz Emsile'yi anlamaktan aciz olduklarını somut bir biçimde göstermek istedim.

Ama o kadarına bile bir yiğit çıkmadı. Cesaret sahibi bile görünmedi. Biz de bu mübarezeyi bir kenara bırakıp kendi bildiklerimizi ve tecrübelerimizi yazalım.

Cümleyi yavaş yavaş ve izah ederek çevireceğiz inşa-Allah.

Selam ve Dua ile...
ResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
Ebu Huzeyfe

İleti AHMET ÖZGÜR » 09:54 18-Şubat-2011

Bugün itibariyle müslümanlar, kendilerine taarruz edenlere karşı , nefislerine inanmaya,geçmişlerine güvenmeye ve geleceğe ümitli bakmaya ne kadar da çok ihtiyaç duyuyorlar.Ve imanlarına saldıranlara karşı,ismini bilipte, içeriğinden habersiz oldukları , onun hakkında sadece bir kültür olarak aldıkları , bilinçli olarak kabul ettiklerinden daha fazla oldukları dinlerine ne kadarda çok ihtiyaç duyuyorlar.

Bu şekilde daha iyi oldu mu acaba?
ما أحوج المسلمين : sanırım , sığasının ismi taaccübü sani olmasından bahsediyorsunuz değil mi?

aslında ilk başta aklıma geldi ama nasıl olsa daha sonra uyarırsınız diye yazmamıştım.Ne bileyim bu kadar bekleyeceğimi.:)
Ama yurtdışına çıkma imkanımız olmadığı için sık tekrar ve sizin gibi arapça dili ile eğitim görmüş mümtaz kardeşlerimiz vasıtasıyla inşaallah açığımızı kapatacağız.
sa.
AHMET ÖZGÜR
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

İleti Ebu Huzeyfe » 02:03 28-Ocak-2016

Hâlâ bu başlığı takip eden var mı?!
ResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
Ebu Huzeyfe

Önceki

العربية

Kimler çevrimiçi