Misakonline

Ahidlerin En Güzeli

İslami Forumlar Faydalı mı?

Anket yapmak için buradaki bölümü kullanacağınızı biliyorsunuz da anket tekniğini biliyormusunuz ? Buyrun bakalım o zaman.

İslami Forumlar yeterince faydalı oluyor mu?

a) Evet
8
32%
b) Hayır
1
4%
c) Faydası zararından daha çok
11
44%
d) Zararı faydasından daha çok
2
8%
e) Kararsızım
3
12%

Toplam oy : 25

İslami Forumlar Faydalı mı?

İleti Ebu Huzeyfe » 12:04 11-Ekim-2006

Lütfen soruları kendi açınızdan cevaplayın. Çünkü gerçekte başkalarının iç dünyasını tam olarak bilmemize imkan yok ancak kendimizi herkesten daha iyi biliriz.

Asıl soru şu:

İslami Forumlar bize ne kadar faydalı oluyor? Gerçekten forumlardan bir şeyler öğrenebiliyor muyuz? Yoksa herkes zaten satmaya geldiği için kimse bir şey almadan mı gidiyor? Ya da istifade edip öğrenenlerimiz olsa da harcanan vakte değmiyor mu?

Bu konuda eskiden arimseli diye bir abimizin çok güzel tespitleri vardı. Birisi bulup kopyalayabilirse çok daha güzel ve aydınlatıcı olur. Çünkü içimizde interneti bir tiryakilik ya da hastalık olarak görenler de olabilir.

Mesele bu. Öyleyse artık kendi konumuza dönüp ankete geçebiliriz.

Selam ve Dua ile...
Resim HAYAT; İMAN VE CİHAD!
ResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
Ebu Huzeyfe
Misakonline Yönetim Kurulu

İleti zemzeme » 14:01 11-Ekim-2006

Bu konuda eskiden arimseli diye bir abimizin çok güzel tespitleri vardı. Birisi bulup kopyalayabilirse çok daha güzel ve aydınlatıcı olur.

27.10.2005 tarihinde "Forumlar 'arimseli' için kazanç mı, kayıp mı..?" başlıklı bir konu açmış ve aşağıdakileri yazmıştım. Aynı konuyu Misakonline'de bulamayınca yarı kovulduğumuz bir forumda gidip buldum ve buraya astım.
Bir fayda umaraktan...

-------------------------

Bugün( 27.10.2005 ) kıyıda Denizi seyrederken arimseli olarak Forumlardan neyi kazanıp neyi kaybettiğimin muhasebesini yaptım.

İşte bana göre kazançlarım ve kayıplarım.

Buyrun...

KAZANDIKLARIMIZ:

1-) Sürekli birşeyler okuyorum. Bu bile başlı başına bir kazançtır.

2-) Bilmediğim bir konu gördüğümde onu araştırıyor ve o konu hakkında da bilgi sahibi olabiliyorum.

3-) Bir çok şeyi takip edip üzerlerinde düşündüğüm için beynimin aktivasyon grafiğinin yükseldiğini hissediyorum. Bu sayede özellikle Hafızamın belirgin bir şekilde kuvvetlendiğini görebiliyorum.

4-) Bir çok İnsanla muhatap olduğumdan neredeyse İnsan Sarrafı oldum diyebilirim. Öyle ki birisinin üç-beş yazısını takip ettikten sonra o kişinin karakteri hakkında bir kanaate sahip olabiliyorum. Bu kanaatimin doğruluğunu zaman zaman test ediyor ve çoğu zaman umduğum sonucu alabiliyorum. ( Bu meyanda bazı arkadaşlara ufaktan bazı yemler bile atmışlığım olmuştur, oluyordur, olacaktır. )

5-) Bir takım konular üzerinde sürekli kafa yorduğumdan fikir üretme kapasitemin epey arttığının farkındayım.

6-) Yazmak eskiden zor iken, bu süreklilik sayesinde epey kolaylaştığını apaçık sezebiliyorum.

7-) Gözden kaçırdığım haberleri buralarda rahatlıkla görebiliyorum.

8-) Bazı Teknik gelişmelerden ve programlardan haberdar olabiliyor kendimi bilgilendirebiliyorum.

9-) Dünya'nın bana uzak olan yerlerinde Yüzlerini bile görmediğim, seslerini bile duymadığım kardeşlerimin varlığından haberdar oluyor, zaman zaman onların hayır dualarına muhatap olabiliyorum.

10-) Tanımadığım İnsanlarla tanış olabiliyorum.

11-) Başkalarına karşı zaman zaman sorumluluk hissiyle davranıyor, bu sayede önceleri bildiğim fakat sonraları unuttuğum bilgilere ulaşabiliyorum. Yeri geldiğinde geçmişte yitip giden bilgilerime yeniden ulaşabiliyorum.

12-) Stres ve yorgunluk atabiliyor ve dinlenebiliyorum. Bir nevi dinlence de oluyor benim için.

13-) Zaman zaman bizleri ağlatan olaylara ve gelişmelere şahit oluyor ve ağlayabiliyorum. Böylece ağlayabilmenin hazzını da yaşayabiliyorum.

14-) Tanıdığım bir takım İnsanlar sayesinde gelecekten Ümitvar olabiliyorum.

15-) Çeşitli Cemaatlere mensup olanlar sayesinde Cemaatler hakkında bir görüşe sahip olabiliyor, kimin nasıl çalıştığını, kimin yararlı kimin zararlı, kimin bilgili ve aksiyon insanı, kimin cahil ve sloganik insan yetiştirdiğini görebiliyorum.

16-) Forumlar sayesinde Tv başına çakılmıyorum. Tv izleyeceğime buraları takip ederim daha hayırlı diye düşünüyorum.

KAYBETTİKLERİMİZ:

1-) Forumlara verdiğim ağırlık yüzünden İnternet'te ve bilgisayarda yapmam gereken bazı şeyleri aksatıyorum. Bu yüzden bazı şeyleri zamanında yapamıyorum.

2-) Çevremden biraz uzaklaştığımı görüyorum. (Ama sanırım bu, Forumlarda bulduğum bilgi ve aksiyon ortamını çevremde bulamadığımdan kaynaklanıyor.)

3-) Aileme gereğinden fazla zaman ayırmam ve ilgi göstermeme rağmen Forumlardan ve İnternet'ten uzak kaldığımda bu zaman ve ilgiyi daha da artırabilirim.

4-) Yazdıklarımız ve bazı tavırlarımız sebebiyle bazı İnsanların düşmanlığını kazanabiliyorum. (Ama sanırım bunların çoğunda bendenizin değil karşı tarafın hatası oluyor. Yine de hoş değil.)

5-) Forumlar ve İnternet yüzünden yeteri kadar Kitap okumuyorum.

6-) Zaman zaman laklak'a dalabiliyor haram olan "Malayanilik" kategorisine girebiliyorum.

7-) Bilmediklerimiz hakkında ahkam kestiğimiz zamanlar belki de farkında olmadan Küfre ya da Şirk'e girebiliyorumdur. (Allah muhafaza eylesin.)

8-) Müslümanlar arasında ki kavgalara şahit oluyor ve huzurumun kaçtığını hissediyorum.

9-) Bazı kişilerin saldırısına maruz kalabiliyorum.

10-) Zaman zaman streslenebiliyor ve sinirleniyorum.
zemzeme
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

İleti DarulErkam » 14:21 11-Ekim-2006

Halk-u şerr şerr değildir, Kesb-u şerr şerr'dir...İmam Eş'ari'ye ait olan bu görüşün, bir nebze olsun fikrimizi beyan etmeye yeterli olacağı kanaatindeyim.

İslami forumlar (yeterince) faydalı oluyor mu ? Burada parantez içine aldığımız "yeterince" den kasdımız nedir ? Yani bir şeyin yeterlilik şartları nelerdir ? Bu kelimeye yüklediğiniz mana doğrultusunda menafi olacağın(m)ız kesindir.

Eğer niyetlere bir arız müptela olmadıysa, faydalanacağımız kesindir. Zira mü'min ibret nazarı ile nazar edeceği için her halûkârda faydalanacağı kesindir.
"İlahi! Yalancıların ahiretteki yerinden ve gafillerin yüz çevirmesinden sana sığınırım. İlahi! Ariflerin kalpleri sana boyun eğmiş ve müştakların kalpleri seninle dolmuştur. İlahi! Cömertliğinden bana ihsanda bulun, merhametinin örtüsüyle benim kusurlarımı ört, ilahi kereminle beni affet ey merhametlilerin en merhametlisi!" (Fahruddîn er-Râzî, Menâkıbu'l-İmâm eş-Şâfi'î, 311.)
Kullanıcı avatarı
DarulErkam

İleti Ebu Huzeyfe » 14:49 11-Ekim-2006

zemzeme kardeş, uğraşın için Allah razı olsun. İlla birisi gibi düşünmek zorunda olsaydım, bu arimseli abimiz olurdu sanırım. :anl:

DarulErkam kardeşimiz bizim ifade etmek istediklerimizi ifade etmiş. :yaz:

Selam ve Dua ile...
ResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
Ebu Huzeyfe

İleti gozyasi » 10:42 19-Kasım-2006

dogru insanlarla ve dogru yerde iseniz faydali diye dusunuyorum.

elhamdulillah rabbim nasib etti daha onceden yazdigim yerde de burada da cok fazlaca kazanclar bahsedildi diye dusunuyorum fakireye...
[align=center][font=Monotype corsiva]
Ey Adem'e ve İbrahim'e öğreten onlara öğrettiğin gibi bana da öğret.

Ya Rabbi ! Kanini imanina sahid tutanlardan kil beni. Sehidlerle yaz beni.
[/font]

Resim
[/align]
Kullanıcı avatarı
gozyasi
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

İleti Ebu Huzeyfe » 11:56 19-Kasım-2006

gozyasi yazdı:dogru insanlarla ve dogru yerde iseniz faydali diye dusunuyorum.

elhamdulillah rabbim nasib etti daha onceden yazdigim yerde de burada da cok fazlaca kazanclar bahsedildi diye dusunuyorum fakireye...

Şahsen forumumuzdan;
a) DarulErkam
b) SEYFULLAH
c) ozbeken
d) Ebu Betül
e) gozyasi
gibi kardeşlerin yazılarından azami derecede istifade ediyorum. İsmini unuttuğum bir kaç kardeş daha var.

Selam ve Dua ile...
ResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
Ebu Huzeyfe

İleti baba » 12:30 19-Kasım-2006

Aynı içerikli başka başlıklarda da yazdım:

Forumlar...Benim için,sadece bir "ayna" durumunda....

Bu,"forum" ortamlarını görmeyen kişiler,dünyayı,yaşadıkları "alan"lara göre değerlendirip,kendilerini rahat ya da rahatsız hissedebilirler.Ama,bu durum,ne kadar mutlu ya da mutsuz olurlarsa olsunlar...yanıltıcıdır.Çünkü,"dar alan"da bir değerlendirmenin sahibidir.

Ancak,bu tür forumları görenler...kendilerini hiç bir halde "çok rahat" hissedemezler.

İşte...verdiği bu rahatsızlıktan dolayı,"forum"lar "faydalıdır" derim.

....

Ben,şahsen,bu "rahatsız" edici durumu görüyor ve rahatsız oluyorum.Rahatsız olduğum bir "şey"e de sırtımı dönemiyorum.

Buna rağmen..."rahatlatan" yönü yok mu?...Yani,bu yönüyle de "faydalı" değil mi?

-Darul Erkam...reis,..Gözyaşı gibi...Daha önceleri:...Betülgül,Şehadet Gülü...basir,esvedeyn gibi insanı tamamlayan ve artıran kardeşlerimizi tanımak...Forum'lar sayesinde ise...Forumlar,elbette,baldan tatlı.."güzel" yerlerdir.

Bu forum olmasa idi...nice.."istikamet sahibi" kardeşlerimizi nasıl tanıyacaktık?

Herkeslere selamlar.
Gittiğinde eksikliğin bilinsin!

.........

http://www.blogcu.com/temkur
Kullanıcı avatarı
baba

İleti imamhatiplim » 20:45 09-Aralık-2006

bence kesinlikle çok faydası var.internet dünyasında türlü türlü sitelerin arasında islamı sitelerin artması bu sitelere ilginin artmasına da neden oluyor.bu vesile ile de islam yayılıyor islami bilgiler paylaşılıyor....
imamhatiplim

İleti serdengecti » 21:46 12-Aralık-2006

Faydası zararından çok diyelim... :evt:
Resim
Kullanıcı avatarı
serdengecti
Editor
Editor

İleti zinnureyn » 22:13 12-Aralık-2006

baba yazdı:-Darul Erkam...reis,..Gözyaşı gibi...Daha önceleri:...Betülgül,Şehadet Gülü...basir,esvedeyn gibi insanı tamamlayan ve artıran kardeşlerimizi tanımak...Forum'lar sayesinde ise...Forumlar,elbette,baldan tatlı.."güzel" yerlerdir.

Bu forum olmasa idi...nice.."istikamet sahibi" kardeşlerimizi nasıl tanıyacaktık?

Herkeslere selamlar.

Çok haklısınız bu konuda size canı gönülden katılıyorum baba
Resim
Göklerdeki ve yerdeki herşey Allah'ı (yahut Allah için) tesbih eder. Hiçbir şey yoktur ki, yaratıcısının kemaline ve noksanlık alâmetlerinden berî olduğuna delil olmasın (Bu konuyla ilgili İsra Sûresi'nde bulunan "O'nu tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur." (İsrâ, 17/44) âyetine bkz.)
مَنْ غَشَّـنَا فَلَيْس مِنَّا*
Kullanıcı avatarı
zinnureyn

İleti Ebu Huzeyfe » 15:51 05-Ocak-2007

Forumların faydaları da aslında az değil. Çünkü; en azından düzgün ifade etmesini ve doğru cümle kurmasını öğreniyoruz. Reel ortamda müzakere ettiğimiz zaman kavga çıkacak konuları sanal ortamlarda ve forumlarda rahat rahat tartışabiliyoruz. Her ne kadar bir çok forumda sonuca bağlanamasa da elhamdülillah forumumuzda genelde güzel bir sonuca bağlanıyor. İstisnaları elbette var ve olmalı da...

Selam ve Dua ile...
ResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
Ebu Huzeyfe

İleti kılıçustası » 21:49 12-Ağustos-2007

baba yazdı:
Forumlar...Benim için,sadece bir "ayna" durumunda....

.

...
kılıçustası

İleti KuTeYBe » 22:38 12-Ağustos-2007

[font=Century Gothic]Faydalı olmadığını düşündüğüm için genelde az yazıyorum. Herkes kendi bildiğini okuyor, böyle olunca da freni olmayan yazılar, hakaretler, üslubun dibe vurduğu yazılar gırla gidiyor. Faydası muhakkak bazı kişiler için vardır ama zararının faydasından çok olduğu da muhakkak.[/font]
En son KuTeYBe tarafından, 11:22 14-Ağustos-2007 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
KuTeYBe
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

İleti Ebu Huzeyfe » 22:59 12-Ağustos-2007

KuTeYBe yazdı:Faydalı olmadığını düşündüğüm için genelde az yazıyorum. Herkes kendi bildiğini okuyor, böyle olunca da freni olmayan yazılar, hakaretler, üslubun dibe vurduğu yazılar gırla gidiyor. Faydası muhakkak bazı kişiler için vardır ama zararının faydasından çok olduğu da muhakkak.

Hemfikir olanlar da takdir edilecekleri yerde aynı kişinin farklı nickleri olmakla itham edilip daha da zan altında bırakılıyor. Yani vahdet daha en başından yine müslümanların eliyle par(ç)alanıyor!!!
ResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
Ebu Huzeyfe

Re: İslami Forumlar Faydalı mı?

İleti barayev » 16:00 28-Ağustos-2011

Dinin kendisi değil ama Dini olan her site ve Forum insanları ŞİRKE düşüreceğine veya düşürdüğüne inanıyorum.
bakın ve izleyin Dini Site ve Forumlar FİTNE MERKEZİ ve Geyik başlıklarla doludur..
Halbuki bizim Dinimiz Devrimci Harekettir..
barayev

İleti Ebu Huzeyfe » 14:36 27-Eylül-2011

barayev yazdı:Dinin kendisi değil ama Dini olan her site ve Forum insanları ŞİRKE düşüreceğine veya düşürdüğüne inanıyorum.
bakın ve izleyin Dini Site ve Forumlar FİTNE MERKEZİ ve Geyik başlıklarla doludur..
Halbuki bizim Dinimiz Devrimci Harekettir..

"HER" kelimesi biraz ağır olmuş sanki. Şirke düşmek de öyle zor bir şey değil ama müslümanların şirke düştüğünü iddia etmek ve müslüman kardeşini şirke düşmekle itham etmek fazlasıyla zor.

Selam ve Dua ile...
ResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
Ebu Huzeyfe

İleti Ebu Huzeyfe » 20:51 10-Kasım-2011

Eskisi kadar aktif olmasalar da yine de etkinler. Ancak bu etkinlik neredeyse pasif etkinlik!
ResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
Ebu Huzeyfe

İleti hepnetizmir » 23:23 30-Kasım-2013

faydalı olduğunu düşünüyorum...
hepnetizmir

Anketler