Misakonline

Ahidlerin En Güzeli

> AntiVirüsler Hakkında Bilgi

Yazılım güvenliği, web güvenliği ve bunun gibi güvenlik konularındaki sorularınızı ve bildiklerinizi aktarabilirsiniz

> AntiVirüsler Hakkında Bilgi

İleti Hemmam571 » 16:20 17-Temmuz-2009

Avast

Avastta yakalama başarılı,silme başarısız olayı sadece ücretsiz home sürümünde var. Pro sürümde yakalama da silme de kaynak tüketimi de son derece başarılı.

Eksi yönü;pc açılırken, başlangıç taraması ve bellek testi yaptığından zayıf sistemlerde masaüstü geldikten sonra kısa bir süre avastın işini bitirmesini beklemek gerekiyor. Aksi halde geçici bir kasılma olabiliyor. Bu tarama bittikten sonra herhangi bir kasılma sözkonusu değil.
Tek eksi olarak günde 1 çıkan update gösterilebilir,ki bu da o kadar sorun olmuyor. Önemli durumlarda zaten o saat içinde bir güncelleme çıkarıyorlar.

Kaspersky

Kaspersky genel olarak başarılı fakat lisanslısını almazsanız, ansızın kullandığınız key bloke olabiliyor, zayıf sistemlerde kasıntı yapabiliyor...

Kasperksky"de iStream ve iChecker metodları vardır.Kaspersky bu metodlarla her dosyayı açtığınızda dosyaların arkasına ortalama "63 Byte" uzunluğunda KAVICHS olarak geçen bir ADS stream ekler.Bu kaspersky"ın daha sonraki dosya taramalarını daha hızlı yapması için firma tarafından düşünülmüştür.
Ama aslında pratikte pek işe yaramaz.Çünkü programın her güncellemesi ile bu ADS"lerin güncelliği kalmaz,program ADS"leri tekrar güncellemek için yeniden ilave eder.Sürekli güncellemeler nedeniyle varolan ADS stream"lerin geçerliliği kalmaz ve Kaspersky hep bunları güncellemek ile uğraşır.Bu işlemde disk üzerinde ciddi bir perfomans kaybına neden olur.Çünkü disk sürekli yazma modundadır.Sürekli güncel ADS stream yazma işi yaptığından disk performansı düşer.

Kaspersky"ın ADS stream"leri "system restore" için de bir risktir.Bu ADS stream"ler nedeniyle, bilgisayarlarını "system restore" ile bir evvelki hallerine döndürmek isteyipte döndüremeyen biçok kişi vardır;ama nedenin bu olduğunu bilmezler.

Kaspersky"nin zip(sıkıştırılmış dosyalar) dosyalarını sorunsuz olarak taradığı iddia edilse de,bazı zipli dosyalar için şifre sorar,halbuki diğer antivirüs yazılımları şifre istemeden bu taramayı yapabiliyor.Aslında bu arşiv dosyaları şifreli de değildir,Bunlar bazı oyun/programların setup"larının kurarken kullandıkları data arşivleridir.

Kaspersky çekirdeği yapılan testlerde Intel işlemcili sistemlerde AMD işlemcili sistemlere nazaran çok daha hızlı çalıştığı görülmüştür.Bu kaspersky"nin Intel işlemcili sistemler için geliştirildiğini veya Intel işlemci kodlarına göre ayarlandığını göstermektedir.

Kaspersky antivirüs database"inin üstünlüğünü kullanır,yani bilinen zararlılara karşı etkiliyken aslında bilinmeyen yeni tür zararlılara karşı çokta etkili değildir.Bir senelik bir süre içinde geçmişe dönülerek yapılan proaktif testlerde aslında Kasperksy"nin proaktif anlamda çok yüksek bir başarısı olmadığı sıradan bir antivirüs yazılımı ayarında güvenlik sağladığı görülür.Kasperksky"nin güvenliği sürekli ve çok sık yapılan güncellemeler ile artmaktadır.Heuristic çekirdeği ise yeni versiyonlarında tamamen değiştirilmiştir.(Örn. Kaspersky internet security 2006)

Kaspersky yavaştır,doğru.McAfee nin 1 saatte yaptigi taramayi KAV 3-4 saatte yapar.

Kaspersk"yi kaldırıpta yerine McAfee kurmayı deneyenler,çoğu kişinin başına geldigi gibi SASERWorm tarzı ancak cok daha yapışkan bir service blaster "NTAUTHORITY error, System will now shutdown...." tarzı bir olayla karşılaşabilir.Bunun sebebi Kaspersky"nin kullanıcılara bıraktığı services.exe dosyasının içine saklanan küçük wormdur.Bu wormu yalnızca yine KAV temizler.Kurduğunuz McAfee"yi hemen kaldrıp sadece yine Kaspersky"yi yükleyerek sisteminize geri dönersiniz.

Zonealarm ve Kaspersky"yi beraber çalıştırınca sistem kilitlenebilir.Kaspersky"nin "protection against network attacks" seçeneğini kapatınca beraber çalışmaya başlarlar.Ayrıca Zonealarm-Kaspersky ikilisi pc"yi kasar ve Kaspersky update yapmaya başlayınca da Zonealarm sapıtıp internet bağlantısını koparabilir.

BitDefender 8

BitDefender’ı kurmaya başladığınız andan itibaren, görselliği önem verilmiş bir programla çalıştığınızı hemen anlıyorsunuz. Bu çekici görselliği işlevsel bir arabirimle birleştirmesi BitDefender için büyük bir artı. Menülerde dolaşmak ve istediğiniz ayarlara ulaşmak çok kolay.

Sistemdeki dosya kopyalama, yeni oluşturma ve erişim gibi aktiviteleri gözetleyen Virüs Shield, ayrıca gelen e-postaları ve kayıt defteri erişimlerini de kontrol ediyor. Sıkıştırılmış dosyaların içerisini de kontrol edebilen BitDefender raporlamasıyla da dikkat çekiyor. Diğer antivirüs programlarına göre çok daha detaylı raporlama yapabiliyor. Belirlediğiniz zamanlarda taratma yapabilme özelliğine de sahip BitDefender, orta seviyede performansa sahip bir bilgisayar istiyor. Internet’e bağlı olduğunuz sürece varsayılan olarak 3 saatte bir güncellemeleri kontrol ediyor. İstenirse bu güncelleme kontrol etme süresi de değiştirilebilir.
BitDefender’ın Internet ile bütünleşmesi oldukça başarılı. Mesajlaşma programlarından size gönderilen dosyaları veya e-posta eklerini tarayabiliyor. Saat üzerinde bulunan Scan Activity Bar isimli saydam küçük pencerede dosya ve Internet aktivitelerinizin yoğunluğunu görebilirsiniz.

Artılar: Görsellik, komple güvenlik çözümü, detaylı raporlama, sevimli aktivite penceresi.
Eksiler: Taraması biraz yavaş.


McAfee VirusScan

McAfee’nin ilk göze çarpan özelliği arabirimdeki iyileştirme. Açıklayıcı bilgilerin bulunduğu butonlarla yapmak istediğiniz bir ayarı kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Fakat ayar yapabileceğiniz ve programı kişiselleştirebileceğiniz fazla bir bölüm de yok.
McAfee’nin görsellikten daha da güzel olanı ise, tarama sırasında bile sistemden oldukça az kaynak kullanması. McAfee’nin taraması biraz yavaş olsa da oldukça etkili ve sistemdeki bütün virüsleri başarıyla bulup temizleyebiliyor.


McAfee 9.0 versiyonuyla birlikte, istenmeyen (spyware,adware ve dialer) programlarını bulup silme özelliği de başarıyla eklenmiş. Acil durumlar için sisteminizi kurtarmanızı sağlayacak bir disket hazırlama özelliğini de unutulmamış. Kaliteli antivirüs programlarında bulunan bütün özellikleri barındıran McAfee 9.0 esas ağırlığını Internet ortamında koyuyor. Büyük boyutlu e-posta eklerini de kolaylıkla taraması için özel olarak ayarlanmış motoru, gelen ve giden bütün e-postaları denetleyebiliyor. Anında mesajlaşma programlarıyla da başarıyla bütünleşen McAfee, ScriptStopper ve WormStopper özellikleriyle Internet’ten gelebilecek bütün tehlikelere karşı bilgisayarınızı bir kalkanla koruyor. Ayrıca virüslü olduğundan şüphe duyduğunuz dosyaları McAfee laboratuarlarına gönderebilir ve dosyaların incelenmesini sağlayabilirsiniz.

Artılar: Ektin arabirim, istenmeyen programları tespit edebilme, Internet bütünleşmesi.
Eksiler: Az kişileştirilebilir seçenek

Nod 32

Hızlı bir kurulumdan sonra, bilgisayara yüklenen Nod32, taramada da aynı hızı gösteriyor. Anında mesajlaşma programlarına benzeyen arabirimi küçük ve sevimli. Fakat alışkanlıktan programı hemen sağ tarafa koymayın! Çünkü menüler sağa doğru açılıyor. Pencereleri sağ tarafa alabiliyorsunuz fakat programı saatin yanına küçülttüğünüzde pencereler yeniden sağda açılıyor ve kaybedebiliyorsunuz.
Nod32 temelde üç bileşenden oluşmakta. System aktivitelerinin gözlendiği AMON, ofis belgelerinin gözlendiği DMON ve Internet uygulamalarının gözlendiği IMON. Her birinin kendi ayarlarının olması ve istediğinizi kapatabilmeniz güzel bir özellikleri arasında. Ayrıca düşük sistem gereksinimi ve tarama sırasında ki performansı da dikkate değer.

Neredeyse bütün özellikleri kişileştirilebilen Nod32 kullanıcılara parola korumalı ayar yapabilme imkanı tanıyarak, program ayarlarına kullanıcı dışındaki kimselerin ulaşmasını engelleyebiliyor. Çok az antivirüs programında bulunan, uyarıları e-posta ve ağ üzerinden başka bilgisayara mesaj olarak gönderebilme özelliğine de sahip. Fakat zamanlandırılmış görevler ve raporlama özellikleri biraz basit kalmış.
Internet üzerinden virüs bulaşmasına karşı etkin olarak yapılandırılmış IMON, gelen e-postaları işaretleme, Web sayfalarını tarama, indirilen dosyaları tarama gibi özelliklerle göz dolduruyor. Sıklıkla çıkan güncellemeleri ister başka bir medyadan isterseniz de Internet’ten indirip yükleyebiliyorsunuz

Eksiler: Yönetmesi zor arabirim, basit zamanlandırılmış görevler ve raporlama.


Norton ANtivirüs

Norton solucanlara, truva atlarına, ActiveX kontrollerine, Java uygulamalarına, zararlı ofis belge makrolarına, e-posta virüslerine karşı bilgisayarınızı başarıyla koruyor. Yayınlanan virüs güncellemeleri Internet’ten çok hızlı indiriyor. Özel bir tarama alanı oluşturabiliyor, zamanlanmış görevler ekleyebiliyorsunuz.
Internet ile bütünleşmesi çoğu ürün gibi çok başarılı olan Norton Antivirus 2005, gelen ve giden e-postaları ilk önce kendi üzerinde tarıyor daha sonra, e-posta istemcisine iletiyor. Bu sayede de, virüsün gelen kutusuna düşmesi engelleniyor. Anında mesajlaşma programlarına da destek verebiliyor. Bloodhound teknolojisiyle, yeni ve tanımlanmayan virüslere karşı koruma sağlayabiliyor. Internet solucan koruması, Internet’te dolaşan solucanları bilgisayarınıza girmeden engelliyor. Bu özelliklerine ek olarak, bilgisayarı açabilen CD’si bilgisayarın başlangıç sektöründe oluşan sorunlara karşı çözüm sunuyor.

Artılar: Ödüllü tarama motoru, hızlı güncelleme sistemi.
Eksiler: Basit arabirim, az özellik, yüksek sistem kaynağı ihtiyacı.Panda Titanium

Bellekteki programları tarayarak kuruluma başlayan Panda, sisteme bir çırpıda kuruluyor. Panda yüklendikten sonra, devamlı uyarı penceresi çıkartarak güncellemelerin yapılmasını istiyor. Güncellemeler bitiyor, daha sonra tam tarama yapılmadığını belirten uyarı pencereleri çıkıyor. Fakat bu pencereler bir süre sonra can sıkıcı olabiliyor. Bu yüzden uyarıları dikkate alın ve yapmak istediği işleme izin verin. Bunun dışında sade arabirimi kısıtlı kişiselleştirilebilir ayarlara kolay ulaşmayı sağlıyor.

Panda’ya yeni eklenen TruPrevent özelliği sayesinde, virüs güncellemesi olana kadar, tanımlanmayan virüsleri tespit edebilmekte ve sistemden kaldırabilmekte. Virüs tespitinde çok başarılı olan Panda, aynı başarıyı raporlamada gösteremiyor. Panda ile birlikte bütünleşik olarak gelen güvenlik duvarı, anti-spyware ve anti-dialer özellikleri sayesinde komple güvenlik çözümü sunabiliyor. Tarama sırasında, fazla olmasa da yine de sistem kaynaklarına belli bir yük biniyor. Günlük olarak gelen tehlike uyarıları sayesinde, virüsler daha size ulaşmadan bilgi sahibi olabiliyorsunuz.
Panda e-posta istemcileriyle,Web tarayıcılarıyla ve anında mesajlaşma programlarıyla bütünleşerek, Internet’ten gelecek tehlikelere karşı sisteminizi başarıyla koruyabiliyor. Bunun yanında birkaç antivirüs çözümünde bulunan Kurtarma Disketi oluşturma bölümü Panda’da da unutulmamış.

Artılar: Arabirim, başarılı virüs tarama, komple güvenlik çözümü, Internet’ten gelecek tehlikelere karşı etkin koruma.
Eksiler: Sıkıcı uyarı pencereleri, basit raporlama, taramada yüksek sistem kaynağı kullanma

PC-cillin 2005

Trend Micro PC-cillin Internet Securty 2005, yüklenmesi sırasında seri numarası istediği için, yüklemeye başlamadan önce sitesinden ücretsiz olarak kayıt olmanız gerekiyor. Kayıt olduktan sonra, seri numarası e-posta yoluyla size bildiriliyor. Kurulum aşamasında, sadece antivirüs programını seçebileceğiniz gibi, kişisel güvenlik duvarı ve wi-fi güvenliği özelliklerini de bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

PC-cillin Internet Securty 2005, biraz karışık yükleme işleminden sonra, son derece profesyonel ve iyi bir güvenlik çözümü olarak bilgisayarınızı tehlikelerden korumaya başlıyor. İşlevsel arabirimi, istediğiniz bütün bilgilere ve ayarlara erişebilmenize yardımcı oluyor. Virülere, spyware programlara, hacker saldırılarına ve spam e-postalarına karşı bilgisayarınızı koruyan PC-cillin, kişisel bilgilerinizi koruyarak, tehlikeli Web sitelerine girişleri de engelliyor.
Web tabanlı e-postalara karşıda güvenlik sağlayan PC-cillin, e-posta istemcisi kullanıcılarının gelen ve giden e-postalarını tarayarak sisteme e-posta yoluyla virüs bulaşmasını engelliyor. PC-cillin Internet kadar tehlikeli kablolu ve kablosuz ağlara karşı da bilgisayarınızı koruyabilmekte. Turbo Scan özelliği sayesinde, daha önceden kontrol edilmiş ve değiştirilmemiş dosyaları atlayarak çok daha hızlı bir tarama imkanı sunuyor. Internet’ten güncelleştirilen güvenlik uyarıları, kullanıcılara yeni tehlikeler hakkında bilgi veriyor.

Artılar: Etkin ağ güvenliği, işlevsel arabirim, Turbo Scan.
Eksiler: Kurulum için kayıt gerektiriyor


Hangi Antivirüs Programı ?

Biyolojik karşılıkları gibi bilgisayar virüsleri de, bilgisayarın içinde yayılırlar ve istenmeyen durumların ortaya çıkmasına neden olurlar. Bütün virüsler; diyemeyiz fakat büyük bir çoğunluğunun amacının da dosyalara, uygulamalara ve işletim sistemlerine zarar vermek olduğunu bilmemiz gerekir. Zararsız olarak nitelendirdiğimiz virüsler ise, başta ekranda mesaj görüntüleme olmak üzere bilgisayarların içinde istenmeyen birçok davranış gösterirler. Bilgisayar virüslerini temelde üç grup altında toplayabiliriz; başlangıç sektörü (boot sector) virüsleri, dosyalara bulaşan virüsler ve makro virüsleri.
Başlangıç sektörü virüsleri, sabit diskin veya disketin ilk (boot) sektörüne çalıştırılabilir bir kod ekleyerek yerleşirler. Medyaların başlangıç sektörleri, bir bilgisayarın işletim sistemini başlatabilmesi için gerekli bilgileri barındırdığı için çok önemlidir ve virüsler için çok uygun bir hedeftir. Başlangıç sektörüne yerleşen bir virüs, bilgisayar açıldığında kendini otomatik olarak belleğe yükleyerek hain planlarını gerçekleştirmeye başlar. Bu virüslerin artık pek kullanmadığımız disketlerle yayılması sık karşılaşılan bir durumdur. Diskete bulaşan bir virüs, başka bir bilgisayarda çalıştırıldığında hemen hemen kendini henüz virüs bulaşmamış sabit diskin başlangıç sektörüne kopyalamaya çalışır. Ayrıca bu tarz virüsler bilgisayarın açılmamasına neden olabilmekteler.
Dosyalara bulaşan virüsler, kendilerine hedef olarak, exe ve com uzantılı dosyalar gibi çalıştırılabilir dosyaları seçmekteler. Bu şekilde dosyayı çalıştırdığınızda virüs belleğe yüklenmekte yayılmak için kendine yeni hedefler aramaya başlamakta.

Makro virüsleri, bugün virüslerin yaklaşık %75’ini oluşturuyor. Bu virüsler, disklerden, ağdan, Internet’ten veya bir e-posta ekinden bulaşabiliyor. Makro virüsleri direkt olarak uygulamalara bulaşmazlar. Bunun yerine sistemlere sızmak için Microsoft Excel veya Word gibi belgelerde kullanılan makro programlama dilini kullanırlar. Bulaşmış dosya açıldığında virüs aktif hale gelir ve kendini yaymak için diğer belgelerin içine girmeye çalışır. Kullanıcı hazırladığı belgeleri bir başkasıyla paylaştığında ise, virüs diğer sisteme taşınır.

Diğer mahremiyetimizi (gizliliğimizi) tehdit eden truva atları, solucanlar ve mantık bombaları (logic bombs) virüs olarak tanımlanmazlar. Truva atları, bilgisayarınıza sızarak sistemde bir arka kapı oluşturur. Bu arka kapıdan davetsiz misafirler girerek bilgisayarınızı uzaktan kontrol edebilirler. Solucanlarsa, virüsler gibi yayılma eğilimindedirler. Fakat virüslerden farklı olarak kendi kendilerini kopyalarlar ve yayılmak için bir çalıştırılabilir bir taşıyıcıya ihtiyaç duymazlar. Yayılmak için özellikle e-posta istemcilerini seçen solucanlar, bir anda çok geniş bir alana yayılabilirler. Bulaşma ve yayılma faaliyetlerinde bulunmayan mantık bombaları ise, sadece tarih gibi bir tetikleyici unsuru beklerler. Tetikleme gerçekleştiğinde ise yıkım başlar. Son olarak sahte virüslere de değinmeden geçmeyelim. Sahte virüsler gerçekte zararlı bir kod parçası içermezler. Fakat ortamda karışıklık yaratırlar ve bilgisayarın çalışmasında yavaşlıklar meydana getirirler.
Bütün iyi antivirüs programları bazı sahte virüsler hariç, bütün bu zararlı programları tanımlayabiliyor.

Antivirüs çözümleri arasındaki farklar

Temelde bütün antivirüs çözümleri aynı işi yaparlar; bilgisayarınızı virüslerden uzak tutarlar. Birçoğu virüs tanımlaması için aynı tarama motorunu paylaşırlar. Fakat antivirüs programları arasındaki fark, kullanıcı arabirimlerinde (GUI), sundukları eklentilerde (e-posta tarama, otomatik güncelleme, buluşsal tarama ve dosyaları karantinaya almak gibi), hız ve ürünün başarıyla çalışmasında.
Bir antivirüs programının kullanılabilir olması için süregelen bir başarısının olması şart. Ayrıca bir antivirüs programının kullanılabilir olması için, masaüstünüzde kendiliğinden açılan ve sizi rahatsız eden pencereler varsa, bunları kapatabilmeli veya sistemde bir program düzgün olarak çalışmıyorsa, sizi uyarmalı ve tavsiyelerde bulunabilmeli.

Bugün birçok program gibi antivirüsler de, satın almadan önce programı denemeniz ve düzgün çalıştığını kontrol edebilmeniz için, kısıtlı zaman kullanıma izin veren shareware’lerini yayınlıyorlar.
Bazı antivirüs üreticileri, daha iyi bir sistem güvenliği sağlamanız için, kişisel güvenlik duvarı ve Web filtreleme uygulamalarını da ürünleriyle birlikte verebiliyorlar. Bu da hız ve doğru karşılaştırma gibi, üreticiler arasındaki en büyük farklılığı oluşturuyor.
Antivirüs programları başta Internet’ten olmak üzere, saldırılara karşı sizi en iyi şekilde koruyabilmeli. Bu yüzden eğer mesajlaşma ve dosya paylaşım programları kullanıyorsanız, bunlara karşıda koruma sunabilmelidirler. Kullandığınız programın seçtiğiniz antivirüs tarafından desteklenip desteklenmediğini öğrenmeniz gerekir. Zira, her antivirüs her programı desteklemiyor.
Eski bir sisteminiz varsa, bu sistemde bir antivirüs çalıştırmak için, diğer programların olduğu gibi antivirüs programınızın da bazı özelliklerinden feragat etmeniz gerekir. O zamanda daha az sistem kaynağı tüketen çözümler size uygun olacaktır.
Bir diğer önemli farkta tabi ki, toplam sahip olma maliyeti olacaktır. Diğer yazılımlardan farklı olarak antivirüs programlarının etkili olabilmesi için, devamlı olarak güncellenmeleri gerekiyor. En üst seviyede güvenliğinizin devamı için, yıllık olarak yeni versiyonlara ücret ödemeniz gerekiyor. Üreticilerin yıllık olarak sürüm yükseltmek için istedikleri fiyat, büyük değişiklikler gösterebiliyor. Bu yüzden toplayarak sahip olma maliyetini önceden çıkartmanız gerekiyor.


Rastgele seçilen 321 virusten 321 yakalama oranına göre liste (2005)

1a MKS_Vir 2004 - 321/321 0 Missed - 100%
1b eXtendia AVK - 321/321 0 Missed - 100%
2a Kaspersky 5.0 - 320/321 1 Missed - 99.70% (with Extended Database ON
2b McAfee VirusScan 8.0 - 319/321 + 2 (2 found as joke programs - heuristically - 99%
3 F-Secure - 319/321 2 Missed - 99.37%
4 GData AVK - 317/321 4 Missed - 98.75%
5 RAV + Norton (2 way tie - 315/321 6 Missed - 98.13%
6 Dr.Web - 310/321 11 Missed - 96.57%
7 CommandAV + F-Prot + BitDefender (3 Way Tie - 309/321 12 Missed - 96.26%
8 ETrust - 301/321 20 Missed - 93.76%
9 Trend - 300/321 21 Missed - 93.45%
10 Avast! Pro - 299/321 22 Missed - 93.14%
11 Panda - 298/321 23 Missed - 92.83%
12 Virus Buster - 290/321 31 Missed - 90.34%
13 KingSoft - 288/321 33 Missed - 89.71%
14 NOD32 - 285/321 36 Missed (results identical with or without advanced heuristics - 88.78%
15 AVG Pro - 275/321 46 Missed - 85.66%
16 AntiVIR - 268/321 53 Missed - 83.48%
17 Antidote - 252/321 69 Missed - 78.50%
18 ClamWIN - 247/321 74 Missed - 76.94%
19 UNA - 222/321 99 Missed - 69.15%
20 Norman - 215/321 106 Missed - 66.97%
21 Solo - 182/321 139 Missed - 56.69%
22 Fire AV - 179/321 142 Missed - 55.76%
23 V3 Pro - 109/321 212 Missed - 33.95%
24 Per_AV - 75/321 - 246 Missed - 23.36%
25 Proland - 73/321 248 Missed - 22.74%
26 Sophos - 50/321 271 Missed - 15.57%
27 Hauri - 49/321 272 Missed - 15.26%
28 CAT Quickheal - 21/321 300 Missed - 6%
29 Vir_iT - 10/321 311 Missed - 3%
30 Ikarus - Crashed on first virus. - 0%
Dünyada Ve Türkiyede En Çok Kullanılan Antivirüs Programları
-Trend Micro Antivirüs
-McAfee Antivirüs
-AntiVir Antivirüs
-Norton Antivirüs
-AVG Antivirüs
-Panda Antivirüs
-F-Secure Antivirüs
-ClamAV Antivirüs
-Avast Antivirüs
-BullGuard Antivirüs
-eturst ez Antivirüs
-Sophos Antivirüs
-Norman Antivirüs
-RAV Antivirüs
-Dr Solomon’s Antivirüs
-NOD32 Antivirüs
-BitDefender Antivirüs
-Kaspersky Antivirüsişte Antiviruslerin TOP 10′u:
1. Kaspersky version 6.0.0.303 - 99.62%
2. Active Virus Shield by AOL version 6.0.0.299 - 99.62%
3. F-Secure 2006 version 6.12.90 - 96.86%
4. BitDefender Professional version 9 - 96.63%
5. CyberScrub version 1.0 - 95.98%
6. eScan version 8.0.671.1 - 95.82%
7. BitDefender freeware version 8.0.202 - 95.57%
8. BullGuard version 6.1 - 95.57%
9. AntiVir Premium version 7.01.01.02 - 95.45%
10. Nod32 version 2.51.30 - 95.14%
Diğer popüler Antiviruslerin sıralaması ise şu şekilde:
13. McAfee version 10.0.27 - 93.03%
15. F-Prot version 6.0.4.3 beta - 87.88%
16. Avast Professional version 4.7.871 - 87.46%
20. F-Prot version 3.16f - 85.14%
22. Norton Professional 2006 - 83.18%
23. AVG Professional version 7.1.405 - 82.82%
25. Panda 2007 version 2.00.01 - 82.23%
27. PC-Cillin 2006 version 14.10.1051 - 80.90%
Bazı antivirüs yazılımlarının web siteleri:
F-Secure web sitesi: color=#0066cc http://www.f-secure.com/virus-info/
F-Prot web sitesi: color=#0066cc http://www.f-prot.com/
Anti-Vir web sitesi: color=#0066cc http://www.free-av.com/ ve color=#0066cc http://www.hbedv.com/en/index.html
Quickheal web sitesi: color=#0066cc http://www.quickheal.com/default.htm
RAV web sitesi: color=#0066cc http://www.ravantivirus.com/
AVG web sitesi: color=#0066cc http://www.grisoft.com/us/us_index.php
Trend microweb sitesi: color=#0066cc http://tr.trendmicro-europe.com/
Esafe web sitesi: color=#0066cc http://www.esafe.com/esafe/default.asp
Dr.web web sitesi: color=#0066cc http://www.sald.com/
Norman antivirüs: color=#0066cc http://www.norman.com/
a² web sitesi: color=#0066cc http://www.emsisoft.com/en/software/free/
Bullguard web sitesi: color=#0066cc http://www.bullguard.com/default.aspx
Zonealarm antivirus: color=#0066cc http://www.zonelabs.com/store/content/home.jsp

antivirüs programlarının günlük çıkardığı update Sayısı
(H+BEDV) 5 - 6
Avast! (Alwil) 2
AVG (Grisoft) 2
BitDefender 3 - 4
Command 2
Dr.Web 6
eSafe (Aladdin) 5
eTrust (CA) 4 - 5
F-Prot (Frisk) 4 - 5
F-Secure 6 – 7
Ikarus 4
Kaspersky Labs yaklaşlık 20
McAfee/NAI 1
Norman 2
Panda 7
Quickheal 4
Sophos 4 - 5
Symantec 1 - 2
Trend Micro 2 - 3
VirusBuster 4 – 5

Kaynak: Cyber-Warrior.Org / Haberci Grup
Amacımız En Büyük Gerçektir. Yeryüzünde Tevhid Davasıdır. Allah’ı Bilme, Tek Allah’a Kulluk Davası, Kur’an ve Sünneti Üstün Kılma Davasıdır. "Hüküm Ancak Allah’ındır" Davası. Amacımız ve Davamız Allah’ın izniyle Gerçekleştigi Gün Puthaneleri Yıkacağız Ve Efsanelerine Son Verecegiz. Amacımız Tahrip Degil Islahtır, Yıkmak Degil Yapmaktır.
Kullanıcı avatarı
Hemmam571
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
 
İleti: 129
Kayıt: 13:10 03-Nisan-2007
Konum: İstanbul

Güvenlik/SecurityKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group • phpBB3 Türkçe: phpBB Türkiye
Theme created by StylerBB.net