Misakonline

Ahidlerin En Güzeli

Kadının Yalnız Yolculuk Yapması

Kişinin içinde bulunduğu hal ile ilgili ilimleri öğrenmesi Farz-ı Ayn dır. Hadi bakalım sorun , öğrenin , öğretin.

Kadının Yalnız Yolculuk Yapması

İleti Ebu Huzeyfe » 10:44 16-Ağustos-2007

Bu mesele sürekli gündeme geliyor ama sağlıklı ve doyurucu (ikna edici) cevapları pek göremiyoruz.

Bu konuda ciddi cevapları olanların bizimle paylaşmalarını rica ediyoruz.

Mesela İslam dünyasının önde gelen ulemasının bu konudaki görüşü nedir?

Allame Yusuf Karadavi, Prof. Vehbe Zuhayli, M. Emin Saraç, Seyyid Ebul Âlâ Mevdûdi, Ebul Hasen En-Nedvi, Halil Gönenç, Nureddin Boyacılar gibi alimlerin bu konudaki görüşleri nelerdir?

Selam ve Dua ile...
Resim HAYAT; İMAN VE CİHAD!
ResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
Ebu Huzeyfe
Misakonline Yönetim Kurulu

İleti sinezan » 11:06 16-Ağustos-2007

çok gerekli ve benim için acil cevap bulması gereken bir konu.
Rabbim razı olsun abi.
Kendimi bir bal arısı gibi görüyor, çiçeklerden bal toplamaya çalışıyorum.
Müslüman alimlerini zehirli-zehirsiz çiçek diye bir ayrıma tabi tutacak kadar nankör olamam.
Çünkü hepsi bana göre şifa veren çiçeklerdir.
İşte ben o şifa veren çiçeklerin hepsinden bal almaya çalışıyorum.
O şifa herkese derman olacak diye bir şey elbette yok, ama muhakkak birilerine derman oluyordur.
işte bu islam'ın güzelliğidir. Emre Özkan
Kullanıcı avatarı
sinezan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

İleti SEYFULLAH » 13:10 16-Ağustos-2007

Esselamu aleykum,
bu konu ile ilgili bir cok rivayet vardir, cogu sahih olmasina ragmen -Buhari, Muslim ve Ebu Davud rivayet etmistir- musluman bir hanim efendinin mahremsiz yolculuk etmesi kesin bir sekilde caiz olmadigini gösteriyor, ancak yolculuk mesafesi ile ilgili icinde muhtelif sözler vardir.

[align=right]" لا يحل لامرأة تؤمن بالله واليوم الآخر أن تسافر مسيرة يوم وليلة ليس معها حرمة" رواه البخاري[/align]
Allah'a ve kiyamet'e iman etmis bir kadin, mahremsiz bir günlük -gündüz ve gece- yolculuk yapmasi helal degildir. (Buhari)

baska bir rivayet de,
[align=right]لا تسافر المرأة ثلاثاً إلا ومعها ذو محرم[/align]

Bir kadin, mahremsiz üc gün yolculuk yapamaz (Muslim)

yine Sahih Muslim de bir baska rivayet;

[align=right]لا تسافر المرأة يومين من الدهر إلا ومعها ذو محرم منها أو زوجها [/align]
Bir kadin, iki günlük yolculugu, maahrem veya kocasi olmadan yapamaz.

Ebu Davud un bir rivayetinde ise "Mahremsiz (berid) yarim gün mesafesi yolculuk yapamaz"

yine Muslim Sahih inde bir rivayet;
[align=right]لا تسافر المرأة إلا مع ذي محرم[/align]
Bir kadin mahremsiz, yolculuk yapamaz. (Burada dikkat edin, mesafe veya yolculugun zamani ile ilgili bir sey rivayet edilmestir)

Alimlerimiz, bu rivayetlerdeki yolculugun mesafe zamani ile ilgili ihtilaflarin, Resulullah'in (sav) ayni soruyu degisik yerlerde ve degisik kisiler tarafindan sorulmus oldugundan kaynaklandigini söylüyorlar.

Beyhaki ise, söyle ifade etmistir:
Sanki Resulullah'a ilk olarak, kadinin üc günlük yolculuk yapmasi caiz mi diye sorulmustur, hayir deyince, onun -kadinin- iki günlük yolculugu sorulmustur, yine hayir deyince, kadinin bir günlük yolculugu sorulmustur......... ve hakeza son rivayete gelene kadar.
Beyhaka nin vurgulamak istedigi, bu rivayetlerin aslinda hepsi bir rivayet den ibaret, ama daha sonra ayri ayri rivayet edilmis olmasidir.

Buna dayanarak, Alimlerimizin bir kadin mahremsiz yolculuk yapmasi caiz olmadigi kunusunda müttefik dirlar, bu istisnalar disinda:
1-Hacc'a veya Umre ye gitmesi.
2- Darul Harb dan Darul Islam'a göcmesi.
3- Esaret den kacmasi halinde.

Ancak bugünkü bazi Alimlerimiz, konu ile ilgili durumlarin ve sartlarin degismesinden dolayi, ortaya degisik görüsler atmislardir, onu insaallah, ikinci bir yazida size aktarmaya calisiriz.
Kullanıcı avatarı
SEYFULLAH

İleti sinezan » 08:37 17-Ağustos-2007

ve aleyküm selam.

günümüzde 3 günlük yolculuğu geçelim,24 saatlik yolculuk dahi yoktur.
Efendimiz zamanındaki yolculukta olan tehlikeli durumlarda söz konusu değildir.

ikinci yazınızı bekliyoruz.
Müslüman alimlerini zehirli-zehirsiz çiçek diye bir ayrıma tabi tutacak kadar nankör olamam.
O şifa herkese derman olacak diye bir şey elbette yok, ama muhakkak birilerine derman oluyordur.
Kullanıcı avatarı
sinezan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

İleti Ebu Huzeyfe » 10:45 17-Ağustos-2007

Seyda ile biraz önce bu konuyu uzun uzun mutaala ettik. Genel olarak Karadavi'nin görüşünü benimsiyor.

Kafam biraz durulunca yazmaya gayret edeceğim inşa-Allah.

Kendisiyle 3 meşhur kitaptan El-Hâkim konusunu okuduk. Bunlar İmam Şevkani'nin İrşâd-ül Fuhûl'ü, İmam Gazali'nin El-Müstesfâ'sı ve meşhur Fevâtih-ur Rahmût adlı eser. O yüzden kafam çok fena tıkandı. Sabah namazından beri okuyup müzakere ediyoruz. Cuma namazından sonra tekrar devam edeceğiz. Son eseri henüz bitiremedik.

İkindiden sonra da Şafii fıkhı olan Kifâyet-ül Ahyâr'ı okumaya devam edeceğiz.

Yani vaktim olursa... :anl:
Resim HAYAT; İMAN VE CİHAD!
ResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
Ebu Huzeyfe

İleti sinezan » 10:54 17-Ağustos-2007

oh maşaAllah.

Rabbim zihin açıklığı versin,bekliyoruz.
Kullanıcı avatarı
sinezan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

İleti SEYFULLAH » 03:54 19-Ağustos-2007

sinezan yazdı:ve aleyküm selam.

günümüzde 3 günlük yolculuğu geçelim,24 saatlik yolculuk dahi yoktur.
Efendimiz zamanındaki yolculukta olan tehlikeli durumlarda söz konusu değildir.
ikinci yazınızı bekliyoruz.

Yaziyi tekrar dikatli okursaniz, zamanin, kadinin yalniz yolculuk yapmasi hükmüne bir etkisi olmadigini farkedeceksiniz, ancak sizin söylediginiz ikinci etken (altini cizdim!) günümüzün bir cok Alimi, konu ile ilgili hükmün degismesine sebep olabilecegini ifade ediyorlar.
Tabiki bu ifadelerini sahih nasslar ile desteklediler, bunu en güzel örnegi, Allame Seyh Yusuf El Karadavi nin mesele ile ilgili verdigi Fetva dir.

Fetvanin tümünü tercüme etmek benim icin biraz zor olacak, onun icin özetini aktariyorum size;

Ilk olarak Seyh Yusuf, mesele ile ilgili, dört mezheb Imami görüslerini, daha sonra diger büyük Alimlerin görüslerini siraladi, özellikle Kadinin mahremsiz Hacc'a gitmesi konusunda.

Bundan sonra Seyhimiz, Alimlerin cogu, kadinin mahremsiz (ancak belirli bazi sartlar gerceklesirse) -Farz olan- Hacc'a gidebilecegini söylüyorsa, onun haricindeki yolcuklarda bunun uygulanabilecegini savundu, daha önce Seyh Mustafa El Halebi "Fethu-l Bari" da belirttigi gibi!

Seyh'in fetvasinda dayandigi iki Hadis vardir;
birincisi Buhari da rivayet edilen ve, Hz. Omer in (r.a.) son Hacc'a gitmesinde, Resulullah in Hanimlarina, onlara -eslik ve hizmet etsinler diye- (mahrem olmayan) bir kac sahabe yolladiktan sonra, Hacc'a gitmelerine izin verdigini anlatan Hadis dir,
ve diger Sahabelerin buna karsi cikmamasi, konu üzerinde ittifak olduklari Alimlerimiz tarafindan anlasilmaktadir.
Ikincisi, Buhari ve Muslim de rivayet edilen ve, Resulullah'in (sav) Udey Ibnu Hatim'e Islam'in gelecekte yayilacagini, ve bunun üzere, El Hiira den (Irak da bir sehir) bir kadin kocasi olmadan Beytullah'in yolunu tutar, yolda Allah' dan baska korkacagi bir sey olmayacagi anlatan Hadis dir.

Seyh Yusuf, fetvasinda cok önemli Fikhi iki mesleye degindi,
1- Adetler ve muameleler ile ilgili hükümlerde asil olan, hükmün verdigi anlama ve maksada önem vermek, ibadetler ile ilgili hükümlerin tersine, cünkü onlarda asil olan anlama ve maksada fazla önem vermeden aynen uygulamaktir

2- Zati icin haram olan, ancak zaruret(zor durum) halinde mübah kilinabilir, fakat yapilmasinda veya uygulanmasinda haram bir sonuc ortayagelebilecek diye, veya haram'a götürebilir diye haram kilinan seylerde ihtiyac halinde mübah kilinabilir, Kadinin mahremsiz yolculuga cikmasi bunu altina giriyor.
----------------------------------------------

Burada dikkat edilmesi hususler:
-Konu ile ilgili degisik görüslere saygili olmaliyiz, cünkü her birinin delili ve dayandigi sebepleri vardir, kaldiki bazi degisik görüsler, yer ve durum itibari ile meydane gelmis olabilir.

- Cevaz veren Alimlerimiz mutlak cevaz vermemistir, ancak belirli sartlarda bunun caiz olacagini söylüyorlar, bunlardan en önemlisi (a) yol emniyyetli olmasi (b) güvenilir rifkatin bulunmasi.

[align=right] والله أعلم[/align]
Kullanıcı avatarı
SEYFULLAH

İleti sinezan » 09:24 20-Ağustos-2007

Rabbim razı olsun.

yalnız "rifkat" ne demek merak ettim.
tdk'na baktım yok.
google baktım,isim olarak buldum en çok.
bir şekilde daha var,tam açıklanmamış,ama "yumuşak huyluluk olabilir mi?" diye düşündüm.
Kullanıcı avatarı
sinezan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

İleti SEYFULLAH » 10:13 20-Ağustos-2007

sinezan yazdı:Rabbim razı olsun.

yalnız "rifkat" ne demek merak ettim.
tdk'na baktım yok.
google baktım,isim olarak buldum en çok.
bir şekilde daha var,tam açıklanmamış,ama "yumuşak huyluluk olabilir mi?" diye düşündüm.

Özür dilerim, "refaket" olacakti, yani yolculuk esnasinda ona birileri eslik etmesi. Böyle hatalari cok yapiyorum!
Refaket bulunmasi gerektiginden anlasilan, kadinin tek basina yolculuga cikmasi pek cevaz görmüyor Alimlerimizden.
Ancak Seyh Yusuf un bir konusmasinda söyle dedigini hatirliyorum;
"Eger refaket bulamadan gitmek zorunda kaldiysa, yakinlari tarafindan havaalanina götürülür, ve diger taraftan yine yakinlari tarafindan karsilanir".

Sizden de Allah razi olsun.
Selametle...
Kullanıcı avatarı
SEYFULLAH

İleti sinezan » 10:24 20-Ağustos-2007

şimdi ben tereddütte kaldım.
sorunumu yazayım,ona göre tam cevap alıyım müsadenizle.

90km'den fazla olan bir mesafeye gitmek istiyorum,ziyaret için (galiba bu zorunluluk değil),ama tek gitmek durumunda ve kara yolunu tercih etmek mecburiyetindeyim.
ailem yolcu edecek,karşılayan olacak ve büyük ihtimal şoför tanıdık olacak(olmama ihtimalide olabilir)

eğer ruhsat yoksa gitmeyebilirim,ama bekleyen çok sayıda kişi ve yapılmış bir çok plan var.
ben o insanlarıda üzmek istemiyorum,ama bir abim "Hak rızası insan rızasından önemlidir" dedi.
bu söz çok içime batıyor.
kısaca arada kaldım:S
Kullanıcı avatarı
sinezan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

İleti SEYFULLAH » 10:47 20-Ağustos-2007

Cevap yine bir kac cevap olacak!
Bu soruya Alimlerimiz degisik cevaplar vermistir, tabiki ortami ve bulunan sartlari dikkate alarak vermislerdir,
cünkü bu tür meselelerin sumut tek bir fetvasi olamaz.
Sizde bulundugunuz ortami degerlendirdikten sonra, uygun olan görüsü alirsiniz, ancak bunu yaparken ne ifrat nede tafrit.
Insaallah vakit buldugum gibi size aktarmaya calisacagim!

Selametle...
Kullanıcı avatarı
SEYFULLAH

İleti sinezan » 10:48 20-Ağustos-2007

çok memnun olurum.
şimdiden teşekkürler,Rabbim razı olsun.
Kullanıcı avatarı
sinezan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

İleti Muhammed Zahid » 18:58 20-Ağustos-2007

Aslında Seyfullah hocamız konuya dair tüm malumatı vermiş durumda.

Mütekaddimun ulema'dan bu konuya dair cevaz Şafi Mezhebi ulularından gelmiştir ki, o da Hac konusundadır. Bazı zaruretlere binaen gene cevaz verilmiştir. Lakin (Hac noktasında dahi) hanefi mezhebinde cevaz verilmemiştir. Müteahhirun ulemadan ise bazı şartlara binaen cevaz verilmiştir. Lakin, yolun güvenli olması mevzusundan dolayı cevaz verilip Asr-ı Saadete kıyaslanacaksa, şu zamandaki yol güvensizliği asrı saadet dönemi dışındaki dönemleri aratmamaktadır. Gasp,adam kaçırma,hırsızlık vs. mevzular rutin olarak gazetelerimizdeki yerini almaktadır.

Verilen cevaz ise, yanında bir erkek yakınının bulunması, gidilecek yerde güvenilir bir ailenin yada yakınının beklemesi ve alması, gidilen yolculuğun eğlence,tatil amaçlı değilde bir zarurete binaen olmasıdır. Bu şartlarda müteahhirun ulema cevaz vermiştir..
Muhammed Zahid

İleti tek1 » 20:59 20-Ağustos-2007

tüm bu açıklamalara rağmen aklıma takılan bir soru var.

mesela yurt dışında ünv. okumaya giden bayanlar var. bunların bu yolculuğu ilim yönüyle ele alırsak zaruret sayılabilir mi? bu konuda, bu sebeple yapılan yolculuklar da mübah olabilir mi?
güzel gören güzel düşünür...
güzel düşünen hayattan lezzet alır...
tek1

İleti moRöteSi » 16:24 24-Ekim-2007

[font=Century Gothic] Esselamü aleyküm hocam.
Ben eğitim için çok uzak bir ülkeye gidiyorum inşallah.Bu konuyu sorduğumda bana eğer
yolculuk esnasında ölürsem imansız olarak ölüceğimi söylediler.Bu konuyu öğrenmem lazım,cevapları
okudum ama hükmü nedir anlayamadım.Yani eğer yolculukta ölürsem günahkar mı,yoksa imansız mı ölüyorum?
Bunun ölçüsü nedir?
Şafi mezhebine göre 3 kadının birleşipte yolculuğa çıkmasına cevaz verilmiş sanırım,bunu
başkasından duydum.Biz 3 kişiden daha fazlayız, grupla gidiyoruz.Yolculuğu günümüzde en güvenli
araç olan uçakla yapıyoruz.Peki bunun hükmü nedir,böyle birşey var mıdır?
Dinde esneklik olmaz ama bunun alternatif yolları var mıdır,merak ediyorum.
Bu soruların cevapları benim için çok önemli.Bilgili olanlardan cevaplar bekliyorum.
[/font]
Hayırlı günler herkese...
Kullanıcı avatarı
moRöteSi

İleti DarulErkam » 17:01 24-Ekim-2007

Esselamü aleyküm hocam.
Ben eğitim için çok uzak bir ülkeye gidiyorum inşallah.Bu konuyu sorduğumda bana eğer
yolculuk esnasında ölürsem imansız olarak ölüceğimi söylediler.Bu konuyu öğrenmem lazım,cevapları
okudum ama hükmü nedir anlayamadım.Yani eğer yolculukta ölürsem günahkar mı,yoksa imansız mı ölüyorum?
Bunun ölçüsü nedir?
Şafi mezhebine göre 3 kadının birleşipte yolculuğa çıkmasına cevaz verilmiş sanırım,bunu
başkasından duydum.Biz 3 kişiden daha fazlayız, grupla gidiyoruz.Yolculuğu günümüzde en güvenli
araç olan uçakla yapıyoruz.Peki bunun hükmü nedir,böyle birşey var mıdır?
Dinde esneklik olmaz ama bunun alternatif yolları var mıdır,merak ediyorum.
Bu soruların cevapları benim için çok önemli.Bilgili olanlardan cevaplar bekliyorum.
Hayırlı günler herkese...

Ve aleykesselam rahmetullah..

Kişinin hangi hallerde iman dairesinin dışına çıktığı ve imansız olarak ruhunu teslim ettiği akaidimizce tespit edilmiştir. Mahrem bir kadının tek başına seferi hükmüne tabi olacağı kadar gitmesi "Cumhur-u Ulema"nın beyanıyla caiz görülmemiştir. Lakin bu bir itikadi hüküm değildir. Zira bir kişinin iman dairesinin dışına çıkması için; Subut-i Kati bir nassı inkâr'a yeltenmesi, kat-i veyahut zanni nasları hafife alması gerekmektedir. Beyan buyurduğunuz husus imani bir mesele olmadığı ve konu hakkında ihtilaf bulunduğu için, kişi bu yolculuk esnasında vefat etse "iman dairesinin dışına" çıkarak ölmüştür denemez...Müteahhir ulemanın, bu şekilde bir seyahatin (çeşitli şartlar koşmuşlardır, yukarıdaki yazılarda mevcuttur bu şartlar) caiz olduğuna dair beyanları bulunmaktadır. Günahkâr olur mu? mevzusu ise Vallahu'l alem diyebilmekteyiz..

Bu yolculuk ister uçakla yapılsın ister başka bir araç ile yapılarak süresi kısa sürsün farketmez,buradaki illetlerden birisi 90 km mesafenin kateldilmesidir. Teabbudi bir hükümdür.

Alternatif yolları, yukarıda da zikrettiğimiz gibi Müteahhir ulemanın bu konudaki beyanı. Tabi ki bunu dileyen kabul eder, dileyen etmez. Fakat , cumhur-u ulema buna hiçbir noktada cevaz vermemiştir. Hanefi Mezhebi hukukçuları, farz olan hac noktasında bile cevaz vermemişlerdir.

Selam ve dua ile...
"İlahi! Yalancıların ahiretteki yerinden ve gafillerin yüz çevirmesinden sana sığınırım. İlahi! Ariflerin kalpleri sana boyun eğmiş ve müştakların kalpleri seninle dolmuştur. İlahi! Cömertliğinden bana ihsanda bulun, merhametinin örtüsüyle benim kusurlarımı ört, ilahi kereminle beni affet ey merhametlilerin en merhametlisi!" (Fahruddîn er-Râzî, Menâkıbu'l-İmâm eş-Şâfi'î, 311.)
Kullanıcı avatarı
DarulErkam

Fıkıh

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir